Pamokos ne mokyklos suole

Erasmus+ projekto Let‘s BET for heritage! (liet. „Vienykimės Europos paveldo išsaugojimui!”) dalyviai ruošiasi mokinių mainų vizitui į Galisijos regioną Ispanijoje. 

Kovo 10-16 d. Lugo mieste susitiks mokiniai ir mokytojai iš penkių projekte dalyvaujančių mokyklų – Ispanijos, Italijos, Lenkijos, Rumunijos ir Lietuvos. Mūsų gimnazistai – projekto BET dalyviai – ruošiasi būsimam vizitui ir rengia pristatymą apie Lietuvos gamtos paveldą.

Viena iš projekto veiklų buvo išvyka į netoliese esantį Metelių regioninį parką. Prieš išvyką apsilankėme Metelių regioninio parko internetinėje svetainėje ir sužinojome, kuo įdomus šis kraštas. Pasirodo, Metelių regioninis parkas – didžiųjų Pietų Lietuvos ežerų dubumos kraštovaizdžio parkas. Šiame regioniniame parke daug unikalių gamtos vertybių. Čia gyvena ypač reti, Europoje saugomi baliniai vėžliai – regioninio parko simbolis. Vieninteliame Lietuvoje Trako miške auga bekotis ąžuolas. Didieji ežerai atgyja rudeninių migracijų metu. Tuomet galima stebėti ir globaliai nykstančias antis. Lietuvos žemėlapis neįsivaizduojamas be trijų didelių ežerų pietvakariniame šalies krašte. Tai didžiausia Metelių regioninio parko vertybė. Dusia, Metelys, Obelija – ežerai, telkšantys dar didesnėje dubumoje. Didžiausias Pietų Lietuvos ežeras Dusia ne veltui vadinamas „Dzūkijos jūra“. Vasarą dažnas čia apsilanko, o mums magėjo atsirasti čia žiemą. Kviečiame ir Jus! 

Prie lankytojų centro mus svetingai pasitiko parko reindžeris (apeivis, žygūnas – dar ieškoma lietuviško pavadinimo) Tomas Pikūnas. Profesijos pavadinimas kėlė daug klausimų. Kas tas reindžeris? Ką veikia miške per dienas? Tomas, vietinis dzūkas, mielai paaiškino. Taigi, parko arba miško reindžeris – tai žmogus, kurio funkcija yra nacionalinių ir regioninių parkų apsauga. Pagrindinis reindžerių tikslas – išsaugoti parko vertybes ateities kartoms ir šviesti lankytojus. Norint dirbti tokį darbą, parko reindžeriai turi turėti įvairiapusių gebėjimų ir išsilavinimą. Daugelio sričių specialistai dirba kaip reindžeriai. Dažniausiai tai biologai, ekologai, miškininkai, hidrologai, istorikai, paleontologai ir t.t  Jie žino įstatymus,  gali suteikti pirmąją pagalbą, prireikus gesina gaisrus. Gavome profesinio orientavimo pamoką! 

Netikėtumas laukė apžvalginei ekskursijai tik prasidėjus – ant vieno pušies kamieno pamatėme Šv. Jokūbo piligrimų kelio ženklą – geltoną kriauklę.  Tikras atradimas mums,  šio projekto dalyviams, kurių partneriai ispanai yra piligrimų kelio žinovai ir propaguotojai. Mūsų gidas Tomas paaiškina: šiuolaikinis piligrimų kelias driekiasi 500 kilometrų per visą Lietuvą ir prisijungia prie Europos tarptautinio Šv. Jokūbo kelių tinko. Yra išleistas ir informacinis lankstinukas visiems, norintiems eiti piligrimų keliu Lietuvoje. Dabar žinosime ir savo draugams ispanams papasakosime. Dar ir istorijos pamoką išklausėme!

 Pajudame Dusios ežero aukštapelkės link. Drąsiausi neatsispyrė pagundai pašokinėti ant užšalusios pelkės, tikrino – liūliuoja ji ar ne. Liūliuoja! Besišnekučiuodami apie pelkių naudą, sužinome, kad vasario 2-oji yra Tarptautinė Pelkių diena. Kiekvienais metais Lietuvos saugomų teritorijų direkcijos Pelkių dieną pasitinka įvairiais renginiais ir švietėjiškais projektais. Kuo gi svarbios pelkės? Pelkės skirstomos į aukštapelkes, tarpines ir žemapelkes. Jos užima daugiau kaip 6 procentus mūsų šalies ploto. Dešimtis tūkstančių metų besiformuodamos pelkės sukaupė ir iki šiol saugo milžiniškus kiekius energijos. Durpėse sukaupta per augalus pasisavinta saulės energija, kiminų (pelkės augalas) paklotėje – gėlo vandens atsargos. Pelkės išvalo iš vandens toksines medžiagas prieš jam ištekant į upes ir ežerus. Ne veltui pelkės dar vadinamos „žemės inkstais“. Biologijos ir geografijos pamoka ne klasėje!

Kita mūsų stotelė – 15 metrų aukščio Metelių apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria panorama į Metelio ežerą, paukščiams svarbią šlapią Kemsinės pievą, Metelių kaimą, kitoje ežero pusėje stūksantį Papėčių piliakalnį. Baltos žiemos erdvės ir ramybė! Kiek jausmų ir minčių menininkams!

Pasukame Dusios ežero link. Pasak Tomo, ežeras labai įvairus savo paukščių, augalų bei žuvų gausa. Lankytojų čia ypač apstu šiltuoju metų laiku. Vieni buriuoja, kiti smagiai leidžia laiką su šeima ar draugais. O žiemą ant ledo karaliauja žvejai. Ir tikrai – tolumoje pastebime vos įžiūrimas žvejų figūras.

Mūsų vizitą į Metelių regioninį parką baigėme lankytojų centre. Interaktyvi ekspozicija stiklinių sienų pastate ant Dusios ežero kranto sudomins tiek mažus, tiek suaugusius. Mokinius išvykoje lydėjome keturi skirtingų dalykų mokytojai – anglų kalbos, istorijos, geografijos ir dailės, ir visi pasisėmėme idėjų savo pamokoms.

Gėrėme karštą arbatą, skanavome sausainius ir šnekučiavomės su parko reindžeriu Tomu lyg seni pažįstami. Dėkojame gidui ir linkime sėkmės saugant mūsų gamtos paveldą ir šviečiant lankytojus. Vieną dieną mes vėl sugrįšime, o kol kas gautas žinias ir patirtas emocijas pristatysime savo Erasmus+ projekto partneriams Ispanijoje.

Gitana Stukienė, projekto koordinatorė

Šis projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Ši informacija atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas